26 stycznia 2018 08:12 | Aktualności

WSPÓŁPRACA LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO Z UCZELNIAMI WYŻSZYMI W ZAKRESIE PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZO - MATEMATYCZNYCH

Współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu pozwala stworzyć atrakcyjną ofertę edukacyjną, wykorzystać infrastrukturę badawczą uczelni wyższych, a przede wszystkim rozwijać zainteresowania i mocne strony naszych licealistów. Ponadto popularyzacja osiągnięć naukowych w obszarze przedmiotów matematyczno – przyrodniczych pomaga uczniom zrozumieć  zjawiska i procesy występujące w przyrodzie, technice i w życiu codziennym.

Inauguracja akcji „Od laika do Przyrodnika” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyła się 1 grudnia 2017r. Nasi maturzyści, pod opieką pani Elżbiety Brussy, wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu, zorganizowanym przez Koło Naukowe Studentów Biotechnologii "Operon" oraz władze uczelniane. Następnie  prof. dr hab. Jan Barciszewski wygłosił wykład na temat: "Czy dobra dieta może być dobrym lekarstwem", a mgr Paweł Śledziński opowiedział o "Kannabinoidach w medycynie". Podczas akcji nasi uczniowie wezmą jeszcze udział w warsztatach, umożliwiających poznanie podstawowych zagadnień z zakresu biochemii, fizjologii zwierząt, mikrobiologii oraz cytogenetyk oraz w wykładach otwartych.

Dnia 12 grudnia 2017r. nasi maturzyści wzięli udział w wykładzie, zatytułowanym "Nieprawdopodobne prawdopodobieństwo". Wykład wygłosił dr Bartłomiej Bzdęga, pracownik Wydziału Matematyki i Informatyki UAM, który w bardzo przystępny sposób, na przykładach zaczerpniętych z życia codziennego oraz współczesnych teleturniejów,  ukazał model matematyczny zdarzenia losowego, który  pozwala w pełni zrozumieć podstawy rachunku prawdopodobieństwa. Ponadto uczniowie mogli zwiedzić jedno z najpiękniejszych miasteczek uniwersyteckich - Kampus Morasko, grupujący głównie wydziały ścisłe i przyrodnicze.

Zred. W.Smalarz