15 stycznia 2018 20:44 | Aktualności

Wychowanie przez teatr: Kolędnicy w szkole 15 stycznia 2018r.

Po Nowym Roku  rozpoczyna się karnawał, czyli czas świętowania, zabaw i balów. W dawnej Polsce karnawał nazywano zapustami.  Jednym ze zwyczajów zapustnych było kolędowanie. Ludzie przebierali się i odwiedzali swoich znajomych i sąsiadów. Ten zwyczaj zachował się w niektórych regionach kraju, a także w naszej szkole.  Uczniowie III klasy przebrali się za trzech królów, pasterzy, diabły, anioły. Kolędnicy śpiewali zabawne przyśpiewki, czyli krótkie piosenki, a gospodarzom życzyli pomyślności: "Hej gospodarzu, otwórzże bramy, zatańcujemy wam i zagramy, a nasza gwiazda, jak ta z Betlejem, chatę wam złotym blaskiem ogrzeje." Wizyta kolędników sprawiła wszystkim wiele radości.

Halina Czajka