13 listopada 2017 08:47 | Aktualności

Szkolenia w Anglii i w Szkocji

w ramach projektu

„Podnoszenie kwalifikacji językowych i metodycznych kadry Zespołu Szkółim. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku”

Dofinansowanie projektu z UE: 108 599,62zł

Dobiega końca realizacja projektu szkoleń językowych, finansowanych z Funduszy Europejskich Wiedza Edukacja i Rozwój. Uwieńczeniem projektu były kursy językowe dla nauczycieli języków obcych w zakresie unowocześniania i urozmaicania metod pracy oraz podnoszenia kompetencji językowych. W dwutygodniowych szkoleniach zagranicznych wzięły udział dwie nauczycielki języka angielskiego. Szkolenia odbyły się tym razem w Anglii i Szkocji.

Koordynatorka projektu i zarazem uczestniczka szkolenia w mieście Liverpool pani Grażyna Winiarska podkreśla walory szkolenia i pobytu w Wielkiej Brytanii - Wyjazd na kurs do Liverpoolu był bardzo udany. Szkolenie w Liverpool School of English dla nauczycieli uczących przedmiotów ścisłych skorelowanych z nauczaniem języka angielskiego było bardzo intensywne i niesamowicie ciekawe. Dużo nowych narzędzi pracy i masa doświadczeń wymienianych  z kolegami z grupy z całego świata plus wiedza bardzo profesjonalnego prowadzącego zajęcia. Weekendy również zajęte od rana do wieczora - zwiedzanie londyńskich zabytków i zdobywanie najwyższego szczytu w Snowdonii w Walii. Wszystko piękne i pełne swoistego brytyjskiego uroku. W ostatnim dniu kursu - zdaję stresujący egzamin CLIL przeprowadzany przez Cambridge University. Egzamin zdany - otrzymałam piękny certyfikat. Czas spędzony w Liverpoolu będzie skutkował jeszcze długie miesiące pozytywną energią oraz zapałem i motywacją do wykorzystania wszystkiego, z czym spotkałam się w tym przyjaznym i ciekawym mieście.”

Osobiście wzięłam udział w szkoleniu w Edynburgu w szkole językowej Inlingua – Language Centre, posiadającej akredytacje British Council. Tematem wiodącym kursu były „Efektywne umiejętności w zakresie mówienia i komunikacji oraz metodyka nauczania języka angielskiego”. Zajęcia odbywały się w małej ośmioosobowej grupie nauczycieli z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii i Polski. Zajęcia prowadzili doświadczeni lektorzy, którzy dodatkowo organizowani popołudniowe i weekendowe zajęcia, obejmujące zwiedzanie zabytków Edynburga i innych przyrodniczo – uroczych miejsc Szkocji. Szkolenie było wspaniałą okazją poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności zawodowych, porozumiewania się w języku angielskim w codziennych sytuacjach życiowych oraz wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami z różnych szkół i państw europejskich. Szkoła uwzględniała indywidualne potrzeby słuchaczy, dostosowując program nauczania do ich oczekiwań. Pobyt w historycznej stolicy Szkocji - Edynburgu dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. To miasto w którym można się zakochać. Cudowna architektura, malownicze, tętniące życiem strome uliczki, rozśpiewani ludzie, niezwykłe galerie sztuki i muzea, historyczne zamki i pałace zachwycają i zapisują się w pamięci na zawsze.

Podniesienie kwalifikacji językowych i metodycznych nauczycieli, uczestniczących w projekcie,  pozytywnie wpłynie na jakość przekazywanej uczniom wiedzy, wzbogacanie warsztatu pracy, korzystanie z nowych i skutecznych metod pracy na zajęciach edukacyjnych,  rozwijanie kontaktów  z zagranicznymi szkołami oraz  umiejetności językowych naszych uczniów.

Zredagowała: Wiesława Smalarz