01 października 2017 15:58 | Aktualności

Międzynarodowe Forum Edukatorów projektu Edu-Arctic

W dniach 23 i 24 września odbyło się w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk międzynarodowe Forum Edukatorów, na którym omówiono wyniki innowacyjnego projektu edukacyjnego EDU-ARCTIC realizowanego przez uczniów i nauczycieli z 39 krajów na całym świecie. Na forum EDU-ARCTIC spotkali się nauczyciele biorący udział w projekcie oraz jego organizatorzy z dr Agatą Goździk na czele.

W sobotę, 23 września miała miejsce sesja inspiracji, na której uczestnicy omówili swoje działania i ich rezultaty, a laureaci konkursu mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami i podzielić się doświadczeniem i uwagami z realizacji konkursowych zadań.

Tego samego dnia przeprowadzono interesujące i pożyteczne warsztaty poświęcone narzędziom umożliwiającym aktywny udział w projekcie, a następnie w wyczerpujący sposób omówiono możliwości wykorzystania portalu EDU-ARCTIC jako bogatego źródła informacji o obszarach polarnych i badaniach naukowych tam przeprowadzanych.

W drugim dniu trwania FORUM uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu profesora Marka Lewandowskiego – kierownika Wydziału Badań Polarno-Morskich Instytutu Geofizyki PAN poświęconego przygotowaniu i umieszczeniu na obszarze Polskiej Stacji Polarnej „kapsuły czasu” z przesłaniem dla potomności.

O niesamowitych eksploracjach lodowców opowiadał kolejny wykład, profesora Piotra Głowackiego – kierownika naukowego projektu EDU-ARCTIC.

Działania projektowe EDU – ARCTIC zainicjowała w naszej szkole i kieruje nimi Aleksandra Lipnicka – nauczyciel przedmiotów informatycznych. W projekcie tym, promującym wśród uczniów naukę i badania terenów polarnych, wzięli udział uczniowie Liceum Zespołu Szkół – Julia Grabarkiewicz i Maciej Kromólski. Ich projekt badawczy oraz projekt innowacyjny, przygotowane we współpracy z nauczycielem geografii - Krystyną Walczak, nauczycielem informatyki – Aleksandrą Lipnicką i nauczycielem fizyki Łukaszem Dziarskim, zostały przedstawione i omówione na Forum przez przedstawiciela szkoły – Grażynę Winiarską. Nagrodzone działania naszych uczniów i pomagających im nauczycieli zostały przyjęte ze szczególnym zainteresowaniem. Zwycięzcy otrzymali także liczne gratulacje.

Red. Grażyna Winiarska