24 kwietnia 2017 09:50 | Aktualności

Klasa VIa na Politechnice Poznańskiej

W dniu 6 kwietnia byliśmy na wycieczce. Pojechaliśmy na Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Do Poznania dojechaliśmy pociągiem. Czas przejazdu upłynął nam bardzo szybko, ponieważ w podróży odśpiewaliśmy Adzie "Sto lat" z okazji imienin, a Ona częstowała nas cukierkami.

Na uczelni pięciu studentów V roku Instytutu Inżynierii Środowiska przedstawiło prezentację na temat środowiska, uzdatniania wody, usuwania jej barwy i zapachu.
Mówili też o bioreaktorach, osadzie czynnym, dezynfekcji, odpadach, odczynie pH. Wiele informacji było uzupełnieniem tego, co zobaczyliśmy w marcu na wycieczce z Aquanetem.
   Potem nastąpiła najlepsza część wycieczki - eksperymenty i badania. Ubraliśmy się w odzież ochronną i zostaliśmy podzieleni na 4 grupy. Każda grupa przeszła po kolei 4 różne stanowiska. W jednym miejscu, przy kolumnie filtracyjnej sprawdzaliśmy,że woda nabierała nowego, przezroczystego koloru. W innym eksperymentowaliśmy ze skalą kwasowości i zasadowości. Przy trzecim stanowisku przez mikroskopy obserwowaliśmy mikroorganizmy występujące w osadzie czynnym. Przy czwartym stole laboratoryjnym próbowaliśmy odtworzyć proces koagulacji i flokulacji.
   Po wykonaniu wszystkich prób i doświadczeń zrobiliśmy wspólne zdjęcie ze studentami, którzy okazali się w czasie zajęć niezwykle pomocni i towarzyscy. Podziękowaliśmy za niezwykłe zajęcia i udaliśmy się w drogę powrotną.
   To była jedna z najlepszych klasowych wycieczek.

red. Wiktoria Wawrzyniak kl.VIa