10 marca 2017 10:29 | Aktualności

Szneka z glancem

Pierwszy Szkolny Konkurs Gwary Poznańskiej „Szneka z glancem” odbył się w naszej szkole 2 marca 2017r. Uczestniczyli w nim uczniowie gimnazjum: Helena Ferenc, Mateusz Dybikowski, Jakub Matecki, Jakub Gajda, Antonina Maniszewska, Albert Andrzejewski, Kacper Walda, Krzesimir Tuszyński i Jan Różewski. W pierwszej części konkursu uczestnicy zaprezentowali z pamięci wybrany przez siebie utwór literacki, oczywiście w gwarze poznańskiej. W drugiej części  w tzw. GIM-turnieju „Jeden z dziewięciu” sprawdzona została znajomość słownictwa gwarowego. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnicy otrzymywali dorodną, poznańską pyrę.

Jury w składzie: Hanna Sosińska, Barbara Majchrowicz, Danuta Larus i Oliwia Smolareki  miało ręce pełne roboty. W ostatecznym rozliczeniu bezkonkurencyjna okazała się Helena (I gim.) i to ona zdobyła I miejsce w konkursie, II miejsce wywalczyła Tosia (II gim.) a III ex aequo – Albert (kl.II gim.) i Krzesimir (kl.III gim.). Każdy uczestnik w podziękowaniu za udział otrzymał sznekę z glancem.

Konkurs, z pomocą naszej klasy (II lo) zarganizowała pani Renata Połeć. Bawiliśmy się na nim świetnie i co najważniejsze-zapamiętaliśmy wiele wyrażeń gwarowych.

Red.: Natalia Pikińska kl.II lo