UKS

Uczniowski Klub Sportowy Pobiedziska Letnisko powstał w czerwcu 2000r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły - pana Stanisława Szwajkowskiego. Od tamtego czasu funkcję prezesa klubu pełni pani Jadwiga Błażejewska.

We wrześniu 2000r. UKS został wpisany do rejestru Polskiego Związku Hokeja na Trawie i Wielkopolskiego Związku Hokeja na Trawie, a dla młodych sportowców pozyskano specjalistyczny sprzęt treningowy z Ministerstwa Sportu i Młodzieży.

Właśnie w tym czasie reprezentanci Polski walczyli na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. Tuż po powrocie do kraju kilku z nich odwiedziło naszą szkołę, zademonstrowało swoje umiejętności techniczne i zachęciło uczniów do wzięcia udziału w szkoleniu hokejowym. Od tego momentu sekcja hokeja na trawie przy Uczniowskim Klubie Sportowym w Pobiedziskach Letnisku działa prężnie. Trwają systematyczne treningi i starty w zawodach.

Pierwszym trenerem młodych hokeistów był pan Piotr Bogajewski, przez krótki okres zastępowany przez panią Edytę Wojtkowiak. Po rezygnacji pana  Bogajewskiego (ze względu na sytuację osobistą), funkcję trenera w kwietniu 2007 objął pan Jan Łączkowski i pełni ją do dzisiaj. Pierwsze lata działalności sekcji to start w licznych turniejach dla dzieci na szczeblu okręgowym, ogólnopolskim i międzynarodowym w Długołęce, Poznaniu, Gnieźnie, Toruniu i Łubiance. W czerwcu 2006 chłopcy brali  udział w turnieju w Eindhoven. Kilkakrotnie zespoły naszego klubu po zaciętych eliminacjach występowały na ogólnopolskich olimpiadach młodzieży (dla hokeja są to zawody na szczeblu Mistrzostw Polski).

Od roku 2004 wiele zawodniczek i zawodników naszego klubu było powołanych na zgrupowania kadry Okręgu Wielkopolskiego. Pierwszą osobą powołaną do Kadry Polski z UKS-u Pobiedziska Letnisko była Barbara Gralak. Obecnie w kadrze występują Oriana Walasek i Łukasz Kosmaczewski.

A oto nasze osiągnięcia:

-lipiec 2005 – XI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Siemianowicach Śląskich (6 miejsce dziewcząt),

-lipiec 2006 – XII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Łodzi (6 miejsce dziewcząt),

-lipiec 2007 – XIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Siemianowicach Śląskich (6 miejsce zespołu dziewcząt i 6 miejsce zespołu chłopców).

Na tych imprezach zawodnicy naszego klubu wyróżniali się wzorowym zachowaniem i sportową postawą. Było to nagradzane Pucharem Fair Play.

W tej samej kategorii wiekowej – juniora młodszego, zawodnicy startowali w Halowych Mistrzostwach Polski,

osiągając następujące wyniki:

- w sezonie 2004/20005 – dziewczęta 6 miejsce, chłopcy 6 miejsce,

- w sezonie 2006/2007 – chłopcy 4 miejsce.

W kategorii juniora starszego zawodnicy w sezonie 2008/2009 w finałach Mistrzostw Polski zajęli:

- na otwartych boiskach – 6 miejsce,

- na hali – 4 miejsce.

W tej samej kategorii w sezonie 2009/2010 zawodnikom UKS-u Pobiedziska Letnisko udało się zająć 2 miejsce i uzyskać tytuł Wicemistrza Polski zarówno w rozgrywkach na hali jak i na trawie.

red: Jadwiga Błażejewska

Wypowiedzi uczniów:

Od 2000 roku jestem zawodnikiem UKS-u Pobiedziska Letnisko. Przez te 10 lat poprzez ciężką pracę rozwijałem swoje umiejętności i kształtowałem charakter. Hokej na trawie pozwolił mi nawiązać przyjaźnie ze wspaniałymi ludźmi i zobaczyć wiele europejskich miast, które zwiedziłem nie tylko z naszym klubem, ale także z reprezentacją Polski.

Łukasz Kosmaczewski

Byłem zawodnikiem UKS-u Pobiedziska Letnisko od roku 2000. Różnie wspominam życiowe chwile z tego okresu. Jednak wszystkie związane z klubem są pozytywne i ciepłe. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, przeżyłem niesamowite przygody na obozach i turniejach. Każdemu życzę takich doświadczeń w życiu!

Łukasz Marcinkowski

Moją przygodę z hokejem rozpocząłem w 2000 roku, a 10 lat poźniej zostałem wicemistrzem Polski. Był to czas wzlotów i upadków! Poznałem przyjaciół, z którymi do dziś utrzymuję doskonały kontakt. Kariera sportowa zaprowadziła mnie nawet do Holandii, w której zobaczyłem dużo ciekawych obiektów sportowych.

Piotr Musiołowski